Przemysł

Dlaczego zrobotyzowane stanowiska spawalnicze mają z roku na rok coraz większe znaczenie?

Warto mieć świadomość, że rozwój współczesnego przemysłu jest związany z korzystania z zasobów jakie daje robotyka. Koniecznie należy zaznaczyć, że jedną z bardziej istotnych atutów wspomnianej robotyzacji jest możliwość zastępowania człowieka w trakcie bardzo niebezpiecznych prac. W jaki zatem sposób przygotować zrobotyzowane stanowiska spawalnicze?

Jakie zalety mają zrobotyzowane stanowiska spawalnicze?

Należy wiedzieć, że jednym z najczęściej wymienianych atutów jest zdecydowana redukcja negatywnego oddziaływania środowiska na pracę człowieka. Do zalet zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych należy również zaliczyć optymalizację zużycia materiałów spawalniczych czy ujednolicenie wydajności.

Nie można zapomnieć o zdecydowanej redukcji kosztów związanych z zagwarantowaniem bezpieczeństwa pracy czy zwiększenia kontroli nad jakością produktu końcowego. Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze podnoszą również prestiż danego przedsiębiorstwa.

Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy przygotowywaniu zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych?

Koniecznie należy zaznaczyć, że zrobotyzowane spawanie będzie miało sens tylko i wyłącznie w przypadku produkcji seryjnej. Warto również zaznaczyć, że zarówno proces przygotowywania poszczególnych ustawień, jak i programu zajmuje bardzo dużo czasu. Inwestycja w robotyzację będzie zatem nieopłacalna w przypadku jednoseryjnej produkcji.

Ponadto warto wiedzieć, że bardzo dużym problemem związanym z omawianym zrobotyzowanym spawaniem są różnego rodzaju ograniczenia ruchowe robotów czy możliwość pojawienia się ewentualnych trudności z dotarciem do konkretnych punktów w przestrzeni.

Bezpieczeństwo oraz brak przestojów

Należy mieć świadomość, że najprostsze stanowisko do zrobotyzowanego spawania pozwala zastąpić człowieka w trakcie procesu spawania. Z kolei zarówno montaż, jak i transport poszczególnych elementów będzie odbywał się z udziałem operatora. Oczywiście będzie generowało to nie tylko przestoje w pracy, ale również zdecydowane zmniejszenie wydajności.

Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie w przedsiębiorstwie dwóch stref spawania dla jednego z robotów. Spawanie będzie w ten sposób odbywało się w jednej części pola roboczego. Z kolei w tym samym czasie w drugiej dany operator będzie już przygotowywał elementy, które będą później poddawane procesowi spajania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *