Prozdrowotne działanie chrzanu
Chrzan to bardzo popularne, a zarazem często niedocenione warzywo. Jest naturalnym źródłem wielu witamin i substancji mineralnych, a dodatkowo wspomaga pracę całego organizmu, dlatego warto wykorzystywać go do urozmaicenia codziennej diety.
Chrzan – naturalne źródło witamin i minerałów
Po chrzan najczęściej sięga się ze względu na jego intensywny i bardzo charakterystyczny smak. Warto jednak wiedzieć o tym, że wykazuje on także bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
Spożywanie chrzanu jest bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie poziomu wielu witamin i substancji mineralnych w organizmie. Jest on bogaty między innymi w witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, a także potas, magnez, wapń i cynk.
Wpływ chrzanu na zdrowie
Korzystny wpływ chrzanu na zdrowie jest powszechnie znany. Wynika on przede wszystkim z zawartości wielu cennych dla organizmu pierwiastków. Trzeba jednak również zaznaczyć, że chrzan tarty może pomóc w walce z infekcjami, a nawet zapobiegać poważnym schorzeniom.
Chrzan tarty warto stosować jako dodatek do ciężkostrawnych potraw, gdyż wspomaga on wszelkie procesy trawienne. Ponad to spożywanie go w trakcie infekcji bardzo efektywnie wspomaga organizm w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami, a silne związki chemiczne pomagają w profilaktyce chorób nowotworowych i chorób układu krążenia.
W jakiej postaci spożywać chrzan
Chrzan jest rośliną korzeniową popularną praktycznie w całej Europie, Azji i Ameryce. Wyróżnia się bardzo charakterystycznym, ostrym smakiem, który nadaje wyrazistości wielu potrawom. Można go spożywać zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. W Polsce z całą pewnością najpopularniejszy jest chrzan tarty, który może stanowić dodatek do wielu potraw.
Ze względu na ostry smak chrzan jest wykorzystywane zazwyczaj jako dodatek do dań. Świetnie komponuje się z potrawami mięsnymi, a także z sałatkami na bazie jajek, jednak można go wykorzystać nawet do przygotowania kanapki. W niektórych regionach bardzo popularna jest również aromatyczna zupa chrzanowa.