Uprawnienia SEP – podnoszenia kwalifikacji pracowników
Doświadczeni i sprawni pracownicy działu Utrzymania Ruchu to prawdziwy skarb w każdym przedsiębiorstwie. Maszyny psują się nieustannie, psując wyniki, negatywnie wpływając na takie wskaźniki jak choćby OEE. Tymczasem maszyny i urządzenia wraz z rozwojem technologii stają się coraz bardziej skomplikowane i złożone. Nierzadko do ich serwisowania wymagane są uprawnienia SEP.
Uprawnienia SEP – wprowadzenie
SEP to skrót oznaczający Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja pozarządowa, w której bogatych i złożonych celach znajduje się między innymi promocja dziedzin wiedzy powiązanych z elektrycznością i energetyką oraz działalność edukacyjna. Realizując drugi z wymienionych celów, organizacja ta prowadzi kursy i szkolenia, które mogą zakończyć się zdobyciem uprawnień SEP. Kurs SEP może zostać przeprowadzony w jednej trzech grup. Kursy przygotowują do egzaminu, którego pozytywne przejście zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej pozwala na zatrudnienie na stanowiskach eksploatacji lud dozoru urządzeń elektroenergetycznych.
Uprawnienia sep – G1, G2 i G3
W grupie G1 znajdziemy szkolenia dotyczące urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych. Przykładowo mogą to być sieci trakcyjne, oświetlenie uliczne, ale także urządzenia do elektrolizy czy zespoły prądotwórcze. Natomiast na kursy energetyczne natrafiamy w przypadku grupy G2, dlatego są one przeznaczone dla osób zajmujących się dozorem i eksploatacją urządzeń wytwarzających lub przetwarzających energię. Mogą to być zarówno kotły parowe jak i turbiny parowe i wodne czy sprężarki. Wreszcie dotarliśmy do ostatniej grupy, czyli G3, która dotyczy wszelkich operacji i działań w zakresie remontów, eksploatacji czy nadzoru urządzeń gazowych. Mogą to być turbiny gazowe, sieci gazowe czy przemysłowe odbiorniki paliw gazowych.
Kurs SEP – wymagania dla kandydatów
Na kurs może się zapisać praktycznie każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Kurs trwa od kilku do kilkunastu godzin i kończy się egzaminem. Istnieje również możliwość podejścia do egzaminu bez szkolenia, to rozwiązanie jest przewidziane dla praktyków. Dobrze wiedzieć, że kursy SEP są realizowane zarówno stacjonarnie jak i online. Niestety, nie ma możliwości zdalnego przeprowadzenia egzaminu. W tym celu musimy osobiście udać się do odpowiedniego oddziału SEP, gdzie pod czujnym okiem specjalnie powołanej komisji możemy pochwalić się naszą wiedzą. Podejście do egzaminu kosztuje 260 PLN brutto, natomiast cena kursu jest uzależniona od liczby uczestników. Dlatego warto zachęcić pracodawcę do poszerzenia kompetencji swoich pracowników. Z pewnością będzie to opłacalne dla obu stron.