Domek na wynajem
Wybór spędzania wolnego czasu zależy od indywidualnych upodobań – jedni lubią zorganizowane wczasy w atrakcyjnych miejscowościach, inni wolą aktywny wypoczynek na łonie natury, a jeszcze inni wybierają samotnie, usytuowane w odległych od globalnej cywilizacji miejscowościach, by w spokoju wypocząć, albo wręcz przeciwnie – spokojnie popracować.
Wady i zalety wynajmu domu na odludziu
Do takich celów może nadać się domek letniskowy lub całoroczny, zlokalizowany w miejscowościach nieobleganych przez turystów lub w umiejscowiony w małej, spokojnej wsi.Wynajem domku, oddalonego od głównych dróg ma swoje zalety i wady – z pewnością zaletą jest brak sąsiedztwa, nieraz bardzo uciążliwego, oraz spokój, cisza i duża dawka prywatności. Minusem może być ograniczony dostęp do drogi szybkiego ruchu, w razie nieprzewidzianych komplikacji. Jedno jest pewne – domek do wynajęcia na odludziu musi mieć dostęp do sieci telefonicznej, najlepiej komórkowej i do internetu.
Domek do wynajęcia
Ogłoszeń o wynajmie domu na wakacje, weekend lub kilka świątecznych dni zazwyczaj szukamy w internecie na portalach ogłoszeniowych, ale sugerujemy się również poleceniami znajomych, którzy sprawdzili dane miejsce i wynieśli z niego jak najlepsze wrażenia. Ten sposób szukania domku na wynajem jest najbardziej wiarygodny, ponieważ ogłoszenia w internecie nie zawsze są zgodne z prawdą faktyczną, i może zdarzyć się, że zamiast urokliwego niedużego domku w wiejskim stylu zastaniemy rozlatującą się ruderę, bardziej przypominającą szopę niż siedlisko.
Zgodna z zasadami umowa najmu
Pierwszą czynności po wybraniu ogłoszenia jest kontakt z wynajmującym – można go poprosić o aktualne zdjęcia otoczenia domku oraz jego wnętrza, a następnie – jeżeli wszystko będzie zgodne z wcześniejszym opisem – umówić się na spotkanie lub, jeżeli to możliwe -spotkanie.Jeżeli nie ma podstaw do podważenia słów właściciela, można wstępnie domek zarezerwować i przystąpić do omówienia warunków z jego korzystania. Takie informacje należy zapisać w umowie najmu, gdyż wynajmujący mogą zostać zaskoczeni przy wyjeździe dodatkowymi kosztami za korzystanie z urządzeń bądź miejsc nieobjętych umową.
Zasadniczo umowę najmu domku na określony czas podpisuje się już po oględzinach i ustaleniu szczegółów transakcji, ale często właściciele żądają wpłaty zaliczki bądź zadatku – musimy więc pamiętać, że w razie rezygnacji podpisania umowy – zaliczka będzie zwrócona, natomiast zadatek już nie. Co więcej, każda ze stron może się domagać wypłaty zwrotu zadatku w podwojonej wysokości jako rekompensata za powstałe szkody, dlatego warto dokładnie sprawdzić jak określona jest wpłacona kwota akonto przyszłej transakcji.