zdrowie

Embolizacja – czy jest zabiegiem bezpiecznym?

Lekarz stwierdził, że musisz mieć zrobioną embolizację. Mimo jego wyjaśnień, pewnie wciąż się zastanawiasz, co to właściwie jest. Chcesz też wiedzieć, czy ten zabieg jest bezpieczny. Dowiedz się więcej o zamykaniu naczyń krwionośnych.

Czy trzeba się bać embolizacji?

Nie musisz się bać. Embolizacja naczyń jest jednym z bezpieczniejszych zabiegów. Przede wszystkim z reguły jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu, więc nie doświadczysz skutków znieczulenia ogólnego.Wprowadzanie cewnika jest przeprowadzane pod kontrolą specjalistycznego sprzętu, np. cyfrowego rentgena, tomografu czy USG. Dzięki temu lekarz dokładnie widzi jego położenie i może je w każdej chwili skorygować.Jeśli jednak bardzo się obawiasz, to porozmawiaj o tym z lekarzem. Na pewno wyjaśni wszelkie wątpliwości, co powinno cię znacznie uspokoić.

Jak wygląda embolizacja?

Embolizacja tętnicy czy żyły rozpoczyna się od podania miejscowego znieczulenia. W niektórych przypadkach konieczne bywa też znieczulenie ogólne. Następnie lekarz wkłuwa się w naczynie krwionośne, najczęściej do tętnicy udowej i tam wkłada cewnik. Następnie pod kontrolą urządzeń monitorujących dociera do miejsca zabiegu. Tam uwalnia materiał blokujący i zamyka naczynie czy tętniaka. Po usunięciu cewnika z naczyń krwionośnych, miejsce nakłucia zostaje zabezpieczone. Po zabiegu musisz bardzo rygorystycznie przestrzegać zaleceń lekarza. Nie możesz wstawać przez kilka godzin (czas zależy od miejsca wkłucia) i zginać nogi, w której było wkłucie. W zależności od rodzaju zabiegu już po kilku lub kilkudziesięciu godzinach będziesz mógł iść do domu.

Czy zabieg jest bezpieczny i jakie mogą być powikłania?

Jak już wspomnieliśmy, embolizacja jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. Powikłania zdarzają się dużo rzadziej niż po zwykłym zabiegu chirurgicznym czy neurochirurgicznym. Sam zabieg, w zależności od jego rodzaju, trwa od kilku minut do kilku godzin. jest o wiele mniej obciążający dla organizmu, bo znieczulenie jest zwykle miejscowe. Nie ma także cięcia chirurgicznego.Do najczęstszych powikłań należą krwiaki w miejscu wkłucia. Jeśli naczynie nie zostanie dokładnie zamknięte, może wrócić krwawienie. Bywa też, że pacjent odczuwa ból w miejscu embolizacji albo materiał blokujący się przemieści. Są to jednak sytuacje stosunkowo rzadkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *