Ekogroszek – charakterystyka
Węgiel kamienny jest bez wątpienia najpopularniejszym rodzajem opału, który jest stosowany w Polsce. Oczywiście spowodowane jest to powszechną dostępnością tego źródła opału, a także jego świetnymi walorami użytkowymi. W ostatnich latach to ekogroszek jest jednak najchętniej kupowany i można go bez problemu wykorzystywać w kotłach z podajnikami.
Ekogroszek – węgiel do kotłów z podajnikami
Ekogroszek jest węglem kamiennym, który charakteryzuje się wielkością bryłek o wymiarach od 5 do 25 mm. Dzięki temu może być używany w podajnikach automatycznych najnowocześniejszych kotłów. Z powodu ciężaru poszczególnych bryłek transport węgla można wykonać jedynie za pomocą rozwiązań mechanicznych.
W podajnikach kotłów węglowych wykorzystywany jest specjalny ślimak. Jest to wał ze spiralnym kołnierzem, w którym bryłki węgla są przesuwane do palnika za sprawą obrotów ślimaka, który napędzany jest silnikiem elektrycznym.
Czy ekogroszek posiada wysoką jakość?
Znormalizowana wielkość ekogroszku sprawia, iż użytkowanie kotła jest niezwykle komfortowe. Poza tym ekogroszek wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla. Bez wątpienia można dzięki temu uzyskać dużą ilość ciepła.
Charakterystyczna dla ekogroszku jest także mała wilgotność. Zaletą ekogroszku jest fakt, iż zawiera on niewielkie ilości siarki. Wpływa to oczywiście na mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
To, co cechuje ekogroszek, to niska zawartość popiołu. Warto wspomnieć także, że ekogroszek ma niewielką spiekalność, więc przy spalaniu istnieje małe ryzyko powstawania spieków oraz żużli. Brak popiołu zdecydowanie ułatwia obsługę pieca.
Ekogroszek luzem czy workowany?
Ekogroszek zakupiony luzem jest zdecydowanie tańszy niż workowany. W przypadku ekogroszku workowanego ważne jest sprawdzenie jego wilgotności zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Ekogroszek hurt to najpopularniejsza opcja zakupu tegoż surowca. Hurtowo ekogroszek można zakupić bezpośrednio z kopalni, jednakże trzeba mieć na uwadze, iż transport leży po stronie odbiorcy.