Owrzodzenia podudzi
Choroby żył to schorzenia, na które zapada bardzo wiele osób zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pierwsze symptomy to najczęściej pojawiające się tzw. „pajączki” na nogach. Z czasem jednak niewydolności żylnej mogą towarzyszyć znacznie poważniejsze dolegliwości, w tym między innymi owrzodzenia podudzi. W jaki sposób się objawiają?
Owrzodzenie podudzia – co to takiego?
Jest to dolegliwość przede wszystkim towarzysząca schorzeniom żył, w tym najczęstszej chorobie – przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są żylaki – to właśnie z nich wskutek zaawansowania choroby może rozwinąć się owrzodzenie podudzia. Ponadto objaw ten może także towarzyszyć chorobom o podłożu tętniczym, np. przewlekłemu niedokrwieniu kończyn dolnych.
Na ryzyko zachorowania na choroby żylne wpływa bardzo wiele czynników. Między innymi częściej zapadają na nie kobiety, ale wpływ ma również dziedziczenie oraz takie choroby cywilizacyjne jak cukrzyca. Bardziej zagrożone są osoby, które wykonują siedzącą lub stojącą pracę, z nadwagą, palące papierosy i niezdrowo się odżywiające.
Owrzodzenia podudzi – przebieg
Pierwsze objawy to przede wszystkim obrzęki nóg i uczucie ciężkości, kurcze nocne, a także widoczne pajączki, żylaki czy swędzenie skóry. Z czasem pajączki zaczynają przekształcać się w wykwity skórne i wrzody, z których powstają trudno gojące się rany. Umiejscowione się one najczęściej nad kostką, ale w stadium zaawansowanym mogą obejmować cały goleń.
Owrzodzenia podudzi są poważnymi ranami, ponieważ pęknięcia nabłonka mogą sięgać nawet w głębsze warstwy skóry. Tym głębokim i trudno gojącym się ranom towarzyszy również obfity wysięk, który ma nieprzyjemny zapach. Owrzodzenie podudzia to także ból i duży dyskomfort.
Otwarte rany na nogach leczenie
W zależności od stopnia zaawansowania otwarte rany na nogach leczenie może być nieco inne, ale zazwyczaj jest ono długotrwałe i kosztowne. Wymaga konsultacji z takimi specjalistami jak internista, chirurg naczyniowy czy dermatolog. Zawsze jednak kończy się bliznami.
Otwarte rany na nogach leczenie może wymagać interwencji chirurgicznej, a także zastosowania leków farmakologicznych ogólnych oraz miejscowych, np. przy wysięku stosuje się środki antyseptyczne. Wykonuje się także kompresjoterapię.