Alkomaty policyjne – profesjonalne urządzenia
Z roku na rok przybywa kierowców, którzy prowadzą auto, będąc pod wpływem alkoholu. Nie zdają sobie sprawy, że mogą łatwo spowodować wypadek. Dlatego potrzebne są często kontrole mające na celu zbadanie trzeźwości zatrzymywanych osób. Odbywa się to, dzięki użyciu odpowiednich urządzeń. Są nimi alkomaty policyjne, czyli słynne żółte świeczki.
Czy dokładnie jest alkomat stosowany przez drogówkę?
To nic innego, jak tester trzeźwości, którego zadaniem jest pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu (to jednocześnie stężenie występujące we krwi). Wyświetlane dane w postaci promili mogą być później zastosowane jako dowód w postępowaniu karnym w sądzie.
Takie alkomaty profesjonalne charakteryzują się oczywiście wysoką jakością wykonania i sporą skutecznością. Nic dziwnego. Zbudowane są za pomocą nowoczesnej technologii. Znajdujący się w alkomatach policyjnych przelicznik umożliwia uzyskanie natychmiastowego wyniku.
Skuteczność alkomatu
Zwykłe urządzenia, które każdy może zakupić i trzymać pod ręką w domu, nie są tak efektywne, jak alkomaty używane przez policję. Dlaczego? Bo te drugie mają liczne zalety. To one decydują właśnie o znacznie większej skuteczności owych sprzętów.
Największymi plusami, poza czytelnym wyświetlaczem i łatwością bardzo szybkiego badania (nie ma konieczności wymieniania ustnika, czynność trwa kilka sekund) jest na przykład to, że w trakcie jednej godziny funkcjonariusze przeprowadzą nawet kilkaset dokładnych pomiarów! Pozwala na to odpowiedni sensor elektrochemiczny.
Podsumowanie
Najwięcej osób ginie w wypadkach, których sprawcami są niestety pijani kierowcy. Alkomaty profesjonalne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach i uratowanie życie potencjalnym ofiarom, bo dzięki nim można wyłapywać panów i panie, jeżdżących często na podwójnym gazie.
Ale same alkomaty policyjne nie sprawią, że zmieni się nastawienie kierowców. Do tego potrzebne są liczne akcje, które uświadamiają, że wsiadanie za kółko nawet po kilku piwach jest czymś bardzo złym. W ten sposób naraża się innych uczestników ruchu i stwarza spore zagrożenie! Dlatego należy zapamiętać, że absolutnie nie wolno prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu (i nie ważne czy upłynęło kilka godzin, czy minut od wypicia ostatniego kieliszka).
Nie ma co korzystać z metod, które polecają sprytni kierowcy chcący uniknąć wykrycia promili. Po pierwsze te pomysły nie są idealnie skuteczne, a po drugie lepiej po prostu nie spożywać żadnych trunków i myśleć trzeźwo!