Kulinaria

Zasady prawidłowego żywienia osób starszych

Wraz z wiekiem organizm człowieka się starzeje. Maleją wówczas funkcje poznawcze. Ponadto, osłabieniu ulega układ ruchu, jak i inne funkcje organizmu. Mają na to wpływ czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Bardzo często obniża się komfort życia. Ważną kwestią, która wpływa na funkcjonowanie starzejącego się organizmu jest prawidłowe żywienie osób starszych. Może ono działać ochronnie oraz zapobiegawczo.

Świadomość wpływu stylu odżywiania na jakość życia

Obecnie w społeczeństwie występuje mała świadomość w kwestii prawidłowego odżywiania. Osoby starsze niestety nie przestrzegają zasad Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Zła dieta, ciągnąca się latami przyczynia się więc do częstszych chorób układu krążenia, cukrzycy, a nawet nowotworów. Drastyczne zmiany życiowe również wpływają na brak odpowiednich zasad w stylu życia. Obecnie wiedza na temat żywności i żywienia osób starszych jest bardzo szeroka, dlatego też osoby te powinny częściej kierować się do specjalistów. Dietetycy pomagają w nauce przyrządzania prawidłowych posiłków, układają dietę na podstawie wyników badań oraz powszechnie obowiązujących zasad.

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, żywienie osób starszych musi opierać się głównie na warzywach i owocach, czyli pokarmie bogatym w błonnik. Powinno się natomiast unikać tłuszczów trans, które znajdują się szczególnie w fast foodach, gotowych daniach, śmietankach, jak i słodkich przekąskach. Odpowiednia jest więc dieta bogata w jaja, mięso, ryby, mleko, owoce, warzywa, ziemniaki, oleje roślinne. Ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminy: D, C, A, B6, B2, B12. Niekiedy konieczne jest także przyjmowanie suplementów, takich jak witamina D. Jest ona szczególnie istotna, gdyż wpływa na stan kości. Należy również zachować właściwy poziom kwasu foliowego. Ponadto, na zdrowie seniorów pozytywnie wpływa kurkuma oraz nasiona szałwii hiszpańskiej.

Zalecenia dietetyczne dla osób z chorobami

W zależności od występujących chorób w wieku starszym, ważne jest przestrzeganie indywidualnych zaleceń dietetycznych. Prawidłowe odżywianie w przypadku występowania trudnych chorób, znacznie poprawia jakość życia. W przypadku choroby Alzheimera zbawienny wpływ na organizm ma stosowanie diety śródziemnomorskiej. Gdy u osób starszych występuje cukrzyca, wówczas dieta powinna być bogata w kasze, pieczywo pełnoziarniste, warzywa strączkowe, ryby i owoce morza. Natomiast osoby z chorobami serca muszą stosować dietę o niskiej zawartości tłuszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *