Dom opieki – jak rozmawiać z seniorem?
W ostatnich latach domy spokojnej starości cieszą się coraz lepszą renomą. Tego rodzaju miejsca nie są już ostatecznością, lecz troską o komfort, wygodę i zdrowie bliskich osób.
Kiedy zdecydować się na dom opieki?
Decyzja o zamieszkaniu w domu dla osób starszych nie powinna być podejmowana pochopnie i co najważniejsze – bez wcześniejszej rozmowy z bliskim, którego chcemy tam umieścić. Wysłuchanie zdania głównej osoby zainteresowanej powinno być czynnością, od której powinno się zacząć podjęcie tego rodzaju decyzji.
Domy opieki to niezwykle subtelny temat. Należy do niego podejść delikatnie, tak aby bliski nie poczuł się odepchnięty i niepotrzebny. Warto takiej osobie przedstawić zalety mieszkania w tego typu miejscu. Kontakt z ludźmi w podobnym wieku może mieć dobry wpływ na psychikę starszej osoby. Zwłaszcza, gdy dotąd sytuacja życiowa zmuszała ją do spędzania większości czasu w samotności.
Jak pomóc seniorowi podjąć decyzję?
Często jest tak, że osoby starsze boją się zamieszkać w domu seniora, ponieważ boją się odrzucenia i zapomnienia. Dlatego warto podczas rozmowy zapewnić ich o częstych odwiedzinach i spędzaniu z nimi wolnego czasu. Dobrym krokiem jest również pomoc psychologa, który delikatnie porozmawia ze starszą osobą ukazując wszelkie plusy i przygotuje ją na podjęcie decyzji. Jeżeli bliskiej osobie przydarzyła się niebezpieczna sytuacja wynikająca z faktu, że nikogo nie było w pobliżu, warto ją przypomnieć.
Warto jest pokazać seniorowi, że ma wpływ na naszą decyzję. Nawet gdyby to poczucie miało być tylko pozorne. Nie należy zmuszać lecz doprowadzić do tego, by starsza osoba sama zechciała zamieszkać w domu opieki.
Dom seniora nie taki straszny
Czasy, w których domy opieki społecznej były owiane złą sławą na szczęście powoli odchodzą do historii. Komfort życia w nich ciągle się zwiększa. Często są to miejsca tętniące życiem, wypełnione radością oraz życzliwością, bez trosk i myślenia o kłopotach. Często organizowane są ciekawe zajęcia i aktywności.
Dom opieki zatrudnia odpowiednio liczny i wykwalifikowany personel medyczny. Seniorzy są również pod stałą kontrolą jeśli chodzi o spożywanie lekarstw. Starsi ludzie mogą także liczyć na pomoc w codziennych czynnościach takich jak mycie się, ubieranie, jedzenie itd.
Aby pomóc bliskiej osobie w podjęciu decyzji, warto zastosować metodę małych kroczków. Można na przykład odwiedzić z nią dom seniora i zobaczyć, jaka panuje tam atmosfera i warunki mieszkaniowe.