Różnice w konstrukcji zasilaczy do efektów gitarowych
Zasilacze do efektów gitarowych mogą stanowić idealne dopełnienie posiadanych efektów, jednak źle dobrane przyczynić się mogą nawet do uszkodzenia kostek. Dlatego właśnie należy kupować profesjonalne zasilacze w sklepie muzycznym. Modele uniwersalne ze sklepu z ogólną elektroniką nie sprawdzą się.
Na to zwrócić uwagę wybierając zasilacz?
Wybierając zasilacz do efektów gitarowych w pierwszej kolejności należy dopasować wszystkie parametry do posiadanych efektów. Dobór właściwego napięcia i natężenia, a także rodzaj prądu zapewniają wysoką jakość dźwięku. W drugiej kolejności warto zastanowić się natomiast nad konstrukcją zasilacza. Niegdysiejsze duże i ciężkie modele zostają, dzięki rozwojowi technologii, wypierane przez lekkie i zgrabne zasilacze do efektów gitarowych.
Konstrukcje zasilaczy
Najczęściej spotykany rodzaj konstrukcji zasilacza to tradycyjny transformatorowy. Jest łatwy do rozpoznania ze względu na spore gabaryty i wagę, które są tym większe, im większa wydajność prądowa. Ten zasilacz do efektów gitarowych ceniony jest przede wszystkim za stabilność pracy. Niestety posiada również istotną wadę, która często uniemożliwia montaż zasilacza blisko efektów w pedalboardzie.Jednymi z najczęściej stosowanych obecnie są transformatory toroidalne. Bardziej opływowa niż w przypadku tradycyjnego, obudowa powoduje mniejszy upływ pola przy zachowaniu podobnej wydajności. W tym typie konstrukcji wyeliminowano już problem umiejscowienia, dlatego zasilacze mogą być bez obaw montowane obok efektów.Najnowszą zdobyczą techniki są natomiast zasilacze impulsowe. Ich niepodważalną zaletą jest ogromna, w stosunku do zasilaczy tradycyjnych, miniaturyzacja. Zasilacze te oferują prąd o dużym natężeniu, a także posiadają zdolność dostosowania się do zmiany napięcia sieciowego. Niestety i ten model nie obywa się bez wad. A główną wadą tego urządzenia są zakłócenia wysokiej częstotliwości.
Jaki zasilacz do efektów gitarowych wybrać?
Obecnie rynek oferuje mnogość znakomitej jakości produktów krajowych oraz zagranicznych. Warto mieć tego świadomość i zauważać różnice w budowie, zalety i ograniczenia danych typów. Zastanawiając się jaki zasilacz do efektów gitarowych wybrać, warto dokładnie porównać wymagania efektów z możliwościami i przeznaczeniem zasilacza. Dopiero wówczas dokonać można wyboru producenta oraz konkretnego modelu, który zapewni optymalne warunki działania efektów dźwiękowych.