Wszystko, co warto wiedzieć na temat naturalnych przetworów
Polacy uwielbiają przetwory. To nasza tradycja, że latem zbieramy owoce, aby następnie zamknąć je w słoikach na zimę. W Polsce robi się dżemy, konfitury, zaprawy, kompoty. Bardzo popularne są też nalewki owocowe, galaretki, powidła. Można robić je samemu, albo kupić w dobrych sklepach. Naturalne przetwory owocowe dostaniemy między innymi tam, gdzie sprzedawane są produkty ekologiczne, robione przez niewielkie rodzinne manufaktury.
Wybieramy doskonałe naturalne przetwory owocowe
Jak wybrać naprawdę dobre produkty? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, natomiast trzeba troszkę na ten temat wiedzieć, a następnie trenować podczas zakupów. Podstawa to analizowanie etykiet, które zawsze umieszczone są na opakowaniu. To właśnie tam znajdują się interesujące nas informacje. Trzeba sprawdzić między innymi to, ile owoców użyto do przyrządzenia 100 g gotowego produktu. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że im jest ich więcej, tym lepiej. Jeśli w produkcie znajduje się ponad 60 g owoców na 100 g dżemu lub konfitury, to jest to już naprawdę doskonały wynik. Poza tym w produktach jest przecież również cukier, który dodawany jest nie tylko dla smaku, ale również po to, aby przetwory się nie zepsuły. W tym wypadku cukier działa konserwująco. Natomiast nie powinno być go za dużo, bo wtedy dżem nie pachnie owocami, jest po prostu tylko i wyłącznie słodki.
Co kupić?
Jakie naturalne przetwory wybrać do swojej lodówki? Z pewnością świetne będą powidła z polskich śliwek. To doskonały dodatek między innymi do naleśników, racuchów, ciast, ale też po prostu do słodkich bułek czy chleba. Prawdziwą klasyką jest też konfitura malinowa lub truskawkowa. Powinna być ona dosyć rzadka, bo wtedy świadczy to o tym, że nie dodano do niej pektyny. Oczywiście dodatek to wtedy nie jest zły, bo to jeden ze sposobów na zagęszczenie dżemu lub konfitury. Jednak jeżeli jej się unika, może być to dowodem na to, że konfitura rzeczywiście długo się smażyła. Jest pełna aromatu i pysznego smaku.
Ile kosztują naturalne owocowe przetwory?
Gdzie kupować takie pyszności? Można nabyć je na przykład w sklepach z ekologiczną żywnością, chociażby tych w internecie. Inna pewne źródło to różnego rodzaju lokalne targi i bazary. Trzeba nastawić się na to, że ceny takich przetworów będą wyższe niż ceny produktów dostępnych w marketach czy sklepach sieciowych. Często za słoiczek trzeba zapłacić około 10 zł lub nawet trochę więcej. Czy mimo wszystko warto się pokusić? Zdecydowanie tak. To smak taki, jak pamięta się z dzieciństwa, gdy jadło się przetwory u babci.