Uncategorized

Pisanie CV bywa trudną sztuką – na co zwracać uwagę?

CV czyli zawodowy życiorys to dokument od którego często zaczyna się trudny proces rekrutacji, zarówno dla rekrutera, jak i dla pracownika. Choć pisanie CV przez niektórych odbierane jest jako sztuka dla sztuki, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Dobre cv to takie, które rekruter z łatwością przeczyta, a równocześnie przedstawi nas z najlepszej strony. Właśnie takie CV daje największą szansę otrzymania zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas tworzenie CV, by być wśród kandydatów, którzy odbiorą telefon z zaproszeniem na rozmowę.

Tworzenie CV wymaga przygotowania

By pisanie CV poszło sprawnie, warto wcześniej przygotować sobie wszystkie dokumenty i informację, które pomogą nam podać szczegóły odnośnie dotychczasowego zatrudnienia, zdobytych umiejętności czy przebytych szkoleń.

Warto też wcześniej przejrzeć kilka lub kilkanaście ogłoszeń na stanowisko, które nas interesuje. Mogą to być również ogłoszenia, na które nie będziemy aplikować, z uwagi np. na miejsce pracy, które wymagałoby od nas relokacji lub długich dojazdów, których wolimy unikać. Taki przegląd ofert pozwoli o wiele lepiej zaakcentować wiedzę i umiejętności, na których zależy potencjalnemu pracodawcy.

Ma być czytelnie i zwięźle, tylko o czym?

Dobre CV nie tylko jest merytoryczne i pozbawione błędów ortograficznych i językowych. Powinno w zwięzły sposób przekazywać wszystkie niezbędne informacje oraz być tak sformatowane, by zachęcać do przeczytania, a jednocześnie ułatwiać wyłapywanie wszystkich istotnych informacji.

Warto pamiętać, że są takie dane, których zawarcie w CV jest niezbędne:

– doświadczenie zawodowe – najlepiej nie tylko stanowisko i czas pracy, ale także kluczowe obowiązki czy sukcesy. Warto pamiętać, że rekruterzy najczęściej właśnie ta sekcja uznają za najbardziej istotną w całym CV;
– umiejętności – warto ograniczyć ich ilość na rzecz jakości i wypisać głównie te, które mogą być przydatne dla przyszłego pracodawcy. Jeżeli umiejętności można potwierdzić za pomocą zdanych egzaminów, certyfikatów czy przebytych szkoleń, warto o tym napisać właśnie w tym miejscu;
– wykształcenie- jest ważne zwłaszcza na początku kariery zawodowej, jeżeli nasza specjalizacja lub praca dyplomowa dotyczyła zagadnień potrzebnych pracodawcy warto o nich wspomnieć w tym miejscu;
– klauzula dotycząca ochrony danych osobowych- zgodnie z prawem bez jej uwzględnienia rektuter będzie musiał wyrzucić nasze CV do kosza.

CV nigdy nie jest uniwersalne

Przed wysłanie CV w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy warto je jeszcze raz przejrzeć pod kątem tego, czego dokładnie oczekuje potencjalny pracodawca. Być może trzeba będzie jakieś umiejętności bardziej podkreślić, a może nasze CV nie zawiera informacji o jakieś umiejętności, którą posiadamy i która w przypadku tej pracy jest kluczowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *