Sztuka aranżacji przestrzeni – postaw na proporcje i harmonię
Nie bez przyczyny aranżację mieszkania czy domu określamy najczęściej mianem sztuki. To złożona i nieuchwytna umiejętność. Wielu osobom wydaje się z początku, że wystarczy zestawić ze sobą kilka mebli czy kolorów, by uzyskać spójne wnętrze. Ale już po pierwszych próbach okazuje się, że praktyka jest bardziej skomplikowana. Oto kilka podpowiedzi!
Dlaczego aranżacja przestrzeni jest trudna?
Z wiedzą na temat aranżacji wnętrz jest podobnie jak z innymi specjalistycznymi dziedzinami wiedzy. Potrzeba teoretycznej podbudowy, wielu lat doświadczeń oraz niezliczonych prób i błędów, by osiągnąć tu mistrzostwo. Perfekcyjną aranżację mogą zaburzać takie drobiazgi, jak obraz powieszony zbyt blisko ściany, stary materiał obiciowy na krzesła czy dywan, który posiada zbyt krzykliwy wzór. Tu liczy się wszystko!
Ale czy znaczy to, że jeśli nie planujesz zamówić usług profesjonalnego projektanta wnętrz, twój dom jest skazany na brak harmonii? Absolutnie nie – proste i podstawowe zasady, które prowadzą do uzyskania harmonijnego wnętrza, jest w stanie poznać i zrozumieć każdy.
Optymalne rozmieszczenie mebli – klucz do stylowego wnętrza
Pierwszą zasadą w aranżacji wnętrz jest stworzenie podstawowych założeń, z których powstanie wrażenie balansu pomiędzy poszczególnymi elementami pomieszczenia. W niewielkich mieszkaniach i domach uzyskujemy to, zaczynając od rozmieszczenia największych obiektów, czyli mebli. Kolejnym krokiem będą kolory (ściany, obicia na krzesła czy kanapy, dodatki itd.), ale najpierw potrzebujemy struktury, na której te kolory mają się oprzeć.
Zachowaj równowagę między dużymi i małymi meblami, jak również pomiędzy pustą przestrzenią a istniejącymi już elementami dekoracyjnymi, których nie zamierzasz wymienić. Wykorzystaj różne poziomy i wysokości, które naturalnie posiadają meble, aby stworzyć zrównoważony układ. Nie musisz kupować nic nowego, o ile twoje meble nie pozostają do siebie w rażącym kontraście – a nawet wtedy możesz postawić raczej na ich przemalowanie na jednolity kolor.
Kolory, wzory, dodatki – tak nadasz wnętrzu charakteru!
Co sprawia, że wchodząc do danego mieszkania, od razu odbieramy pewne wrażenia zmysłowe w kwestii tego, kim są jego właściciele? To przede wszystkim zasługa kolorystyki wnętrz oraz umiejętnego doboru dekoracji i dodatków, które się w nich znajdują. Zarówno wzornictwo, jak i kolorystyka mają ogromny wpływ na atmosferę harmonii i zachowanie proporcji w mieszkaniu.
Pracując nad tym aspektem aranżacji, zacznij od stworzenia ogólnej koncepcji kolorystycznej. Jeśli zależy ci na tym, by pomieszczenie kojarzyło się ze spokojem i odprężeniem, zrezygnuj z najmocniejszych kolorów oraz tekstur. Zamiast tego wybieraj Wybierz takie zasłony, materiały tapicerskie na krzesła, poduszki czy obrazy, które nie rażą oczu. Natomiast naprawdę wyraziste kolorystycznie obiekty stosuj dość oszczędnie, umieszczając po 1-2 w każdym pomieszczeniu. W ten sposób osiągniesz efekt eleganckiego wnętrza nawet jeśli tajniki sztuki aranżacji nadal pozostają dla ciebie tajemnicą.