Oświetlenie awaryjne – dlaczego jest potrzebne
Zasady, według których powstają plany kolejnych obiektów, są ściśle określone przez przepisy budowlane. Obejmują one różne kwestie, takie jak dobór wykorzystanych do budowy materiałów. Przepisy, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa przyszłym użytkownikom obiektu, określają również normy dla zastosowanego w obiekcie oświetlenia awaryjnego.
Oświetlenie awaryjne – dlaczego jest potrzebne?
Obecność oświetlenia awaryjnego może wydawać się zbędna, gdy wszystkie urządzenia funkcjonują normalnie. Sytuacja jednak przedstawia się inaczej w chwili, w której podstawowe zasilanie zawodzi.
Najprostszym przykładem wykorzystania oświetlenia awaryjnego jest sytuacja, podczas której konieczne jest ewakuowanie przebywających w obiekcie osób. Zastosowane oznakowanie stanowi tu wyraźny drogowskaz.
Oświetlenie najwyższej jakości
Montowane w obiektach Oświetlenie awaryjne charakteryzuje się wyższymi parametrami od oświetlenia standardowego. Konieczne jest zapewnienie tym urządzeniom odpowiednich certyfikatów, poświadczających o ich przydatności i niezawodności.
Najważniejsza norma w Polsce, którą spełniać muszą stosowane instalacje oświetlenia awaryjnego, to PN-EN 1838:2005. Jest ona tożsama z obowiązującą normą na terenie całej Unii Europejskiej.
Gdzie potrzebne dodatkowe oświetlenie?
Chodź oświetlenie awaryjne jest zauważalne najbardziej na terenach dużych zakładów, takich jak fabryki czy hale produkcyjne, ich obecność jest wymagana we wszystkich obiektach, w których funkcjonuje większa liczba osób.
Systemy oświetlenia awaryjnego obowiązkowo instaluje się w salach widowiskowych, konferencyjnych, muzeach, a także szkołach.