dom i ogród

Rynek domów gotowych

Jeśli dysponujemy działką budowlaną, ale przerażają nas koszty budowy tradycyjnego domu, czas i energia, którą musimy na to poświęcić, a także organizacja ekip oraz możliwość wystąpienia opóźnień, wad, reklamacji i innych problemów, powinniśmy przemyśleć kupno gotowego domu bez działki.

Domy kanadyjskie

Najbardziej chyba popularne w Polsce są kanadyjskie domy bez działki, które wyglądem nie odbiegają od domów budowanych w technologii tradycyjnej, a czas ich budowy dzięki specyficznej i ciągle udoskonalanej technologii skrócony został do 3 miesięcy, co jest naprawdę wspaniałą alternatywą w stosunku do budynków murowanych.

Poza tym dom szkieletowy niczym nie ustępuje domowi murowanemu pod względem trwałości, odporności termicznej i akustycznej oraz estetyce, co często się niesłusznie kanadyjczykom zarzuca.

Domy fińskie

Chętnie przez Polaków kupowane gotowe domy bez działki to domy fińskie, całkowicie wykonane z drewna. W przypadku domków letniskowych – z desek, w przypadku domów mieszkalnych raczej z bali o różnych stopniach grubości.

Chociaż domy fińskie kojarzą się głównie z ośrodkami wczasowymi, to jednak różnorodność tego rodzaju konstrukcji jest tak duża, że poza tradycyjnymi i niewielkimi domkami o powierzchni do 50m2, można zamówić tradycyjne domy piętrowe, nawet 200-metrowe lub nowoczesne, równoległoboki z płaskimi dachami wyglądające bardzo modernistycznie.

Domy kontenerowe

Zwolenników domów kontenerowych w Polsce nie ma wielu, bardziej popularna jest ta technologia na zachodzie, choć i u nas ma swoich pasjonatów.

Ceny mieszkań w Polsce, może poza Warszawą i innymi dużymi miastami nie są jeszcze tak duże, żeby alternatywa kupna kontenera mieszkalnego za około 100 tys. zł była aż tak atrakcyjna. Niemniej jednak ich popularność stale rośnie, dlatego warto wspomnieć o tym typie domów gotowych.

Domy z bali

Klasyczne domy z okrągłych bali w stylu ludowym mają swoją niszę i choć klienci najczęściej kupują je z przeznaczeniem na całoroczne działki rekreacyjne w terenach górzystych, to zwiększa się także oferta większych gotowych domów z bali z przeznaczeniem do stałego zamieszkania. Popyt na nie więc rośnie.

Tego rodzaju domy dzielą się na budowane tradycyjnie na miejscu oraz gotowe, złożone w hali produkcyjnej, a następnie po ponumerowaniu poszczególnych elementów, rozłożone do transportu i zaopatrzone w szczegółową instrukcję, która pozwoli na ich ponowne samodzielne złożenie w miejscu docelowym. Zaznaczyć należy, dom można złożyć nie dysponując specjalistycznymi narzędziami – ściany i belki stropowe mają najczęściej gotowe tzw. zacięcia węgłowe, dzięki którym dom składa się jak klocki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *