Domy z drewna – alternatywa dla domów murowanych
Koszty budowy domu rosną z miesiąca na miesiąc, czasami zdarza się nawet, że wzrost cen jest zauważalny jeszcze szybciej. Doskonałym sposobem na zabezpieczenie się przed niespodziewanym i gwałtownym wzrostem kosztów budowy domu jest postawienie domu z drewna. Jakie jeszcze zalety ma takie rozwiązanie? Zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu.
Domy z drewna – ekologiczne i nieco tańsze
Trudne czasy, w których przyszło nam żyć wiążą się z dużą niestabilnością cen surowców potrzebnych do budowy domu. Szaleją ceny stali, w tym stali zbrojeniowej, rosną ceny kruszywa, betonu, drewna… Do góry idzie również paliwo oraz koszty pracy. To wszystko sprawia, że budowa domu staje się coraz droższa, a całkowity koszt postawienia domu w technologii tradycyjnej jest niemożliwy do dokładnego oszacowania.
Alternatywą dla domów tradycyjnych są domy drewniane. Ich najważniejszą zaletą jest nieco niższa cena – w porównaniu do domu murowanego obecnie jest to 10 – 20% taniej. Głównie oszczędzamy na kosztach pracy. Porównując koszty materiałów niezbędnych do wybudowania domu o podobnej powierzchni w technologii murowanej i drewnianej, są one bardzo podobne. Decydując się na dom z drewna oszczędzamy również czas. W przypadku domów nieprefabrykowanych, czas na wzniesienie domu drewnianego to ok. 3-6 miesięcy. Dom w technologii tradycyjnej powstaje od 6 do 12 miesięcy.
Projektowanie domów z drewna – przykłady
Projektując domy z drewna powinno się mieć na uwadze przede wszystkim funkcjonalność domu oraz optymalizację kosztów budowy. Podobnie jak w przypadku domów murowanych, najdroższe są ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne ściany nośne, dlatego powinno ich być wystarczająco, by budynek mógł być bezpiecznie wzniesiony, ale jednocześnie nie za dużo. Pośród domów drewnianych, dużą popularnością cieszą się domy z bali – wyglądają bardzo efektownie i dodatkowo są na tyle „ciepłe”, że nie wymagają najczęściej dodatkowej izolacji. Najpopularniejsze projekty domów drewnianych dotyczą domów parterowych lub parterowych z poddaszem.
Decydując się na wybór domu z drewna musimy mieć na uwadze jeden bardzo ważny aspekt – zabezpieczenie przeciwpożarowe domu. Obecnie na rynku dostępne są specjalne impregnaty utrudniające rozprzestrzenianie się ognia oraz gwarantujące niepalność. Należy pamiętać, by w odpowiednich odstępach czasu zaimpregnować drewno, z którego zbudowany został dom.